Parafia Św. Małgorzaty i Św. Augustyna w Witowie

 

 

 

Georgij Agratina – fletnia Pana, cymbały koncertowe, sopiłka, dyrygent.

Urodzony w 1948 roku w Mołdawii, na granicy z Bukowiną. Od 5. roku życia uczył się gry na skrzypcach, cymbałach oraz fletni Pana u Fiodora Kaptari, który prowadził zespół instrumentów folklorystycznych. Kolejno kontynuował naukę w szkole średniej i Konserwatorium Muzycznym w Kijowie. Od 1970 roku jest solistą Narodowej Orkiestry Instrumentów Ludowych oraz profesorem Akademii Muzycznej w Kijowie. Koncertował z najbardziej prestiżowymi orkiestrami symfonicznymi oraz jako solista w  Rosji, Niemczech, Francji, Kanadzie, USA (wielokrotne tournee koncertowe), Mongolii, Holandii, Polsce, znaczące festiwale muzyczne oraz z filharmoniami: Gdańską, Olsztyńską, Zielonogórską, Szczecińską oraz w Mołdawii, na Ukrainie i w Rumunii.

W programie artysta  prezentuje muzykę narodową; ukraińską, mołdawską, rumuńską, oraz  klasyczną i popularną. Skomponował wiele utworów oraz dokonał opracowań dla orkiestr kameralnych, symfonicznych, zespołów kameralnych i organów. Jego kompozycje zostały wykonane oraz nagrane przez rozgłośnie radiowe w wielu krajach Europy wschodniej i zachodniej. Posiada  również na  swoim koncie nagrania płytowe (w Polsce m.in. dla DUX) oraz  telewizyjne w krajach w których występował. Jest kierownikiem artystycznym Kameralnej Orkiestry Festiwalowej. W roku 2002 obchodził jubileusz 35-lecia pracy artystycznej.

W  Polsce koncertuje głównie jako solista Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej organizowanego przez Fundację im. Mikołaja z Radomia. Od sześciu lat współpracuje z organistą Robertem Grudniem.

Ostatnim ogromnym sukcesem Artysty w Polsce były koncerty z Symfonią Varsovią pod dyrekcja Jerzego Maksymiuka i samego Krzysztofa Pendereckiego, które wzbudziły niekłamany zachwyt publiczności, krytyki i znawców. Artysta koncertował również w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Najbardziej prestiżowe koncerty w Polsce prof. Georgija Agratiny:

-          Filharmonia Narodowa 14.03.2004 r.

-          Filharmonia Bałtycka w Gdańsku, dyr. Zygmunt Rychert

-          Filharmonia Olsztyńska, dyr. Kostek

-          Filharmonia Zielonogórska, dyr. Czesław Grabowski

-          Capella Bydgostiensis, dyr. Czesław Grabowski

-          Filharmonia Kielecka, dyr. Kostek

-          Filharmonia Szczecińska, dyr. Jerzy Salwarowski

-          Toruńska Orkiestra Kameralna, dyr. Zygmunt Rychert

-          Słupska Orkiestra Kameralna, dyr. Paweł Osuchowski

-          Płocka Orkiestra Symfoniczna pod dyr. Jacka Bonieckiego

-          Filharmonia Łódzka, dyr. Jerzy Maksymiuk

-          Filharmonia Łódzka, dyr. Krzysztof Penderecki

-         Orkiestra Festiwalowa Fundacji im. Mikołaja z Radomia