śp. Ks. Stanisław Zalewski

Ur. Dn. 30 sierpnia 1908 roku w Grabowie Łęczyckim. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk biskupa Kazimierza Tomczaka w katedrze łódzkiej 25 lutego 1934 roku.

Początkowo pełnił funkcję wikariusza kolejno w parafiach: Marzenin/ 1934/, Koluszki/ 1934-37/, Piotrkowie Tryb. /1937-43/ - jako prefekt; i znowu w parafii św. Jakuba w Piotrkowie – jako wikariusz 1943-1947.

W latach 1947-61 był administratorem parafii Świny, następnie kapelanem pomocniczym cmentarza św. Wincentego w Łodzi / 1961-1962/. Od 1962 roku był proboszczem parafii Witów /1962-1967/, następnie proboszczem parafii Żeronie/1967-1969/. Od stycznia 1969 roku był rezydentem przy parafii św. Antoniego w Łodzi. Po dwóch latach przeniesiony do domu przy ul Zgierskiej 141 w Łodzi / teren parafii Najświętszego Serca Jezusowego/, następnie do Domu Księży Emerytów przy ul Broniewskiego 1a w Łodzi. Zmarł w Łodzi dnia 18 marca 1981 roku. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Grabowie Łęczyckim. Tam został pochowany na miejscowym cmentarzu. Ks. Stanisław Zalewski był człowiekiem na którym piętno wywarły lata biednej i trudnej młodości, a później okupacji. Ukończenie nauki w szkole średniej wymagało jak wspominał wiele poświęcenia i trudu. W czasie wojny i po wojnie przeżył wiele zagrożeń. Nie zawsze był rozumiany przez parafian, jednak był człowiekiem wiernym modlitwie i służbie kapłańskiej. Ostatnie lata jego życia były naznaczone cierpieniem / choroby, m.in. cukrzyca/. Podczas pobytu w Witowie remontował m.in. dach na plebanii. Do chorego był gotów pójść z kapłańską posługą nawet w nocy. Niech Chrystus Najwyższy Kapłan obdarzy Go wieczną nagrodą.