NIEDZIELA 32 / 1996- Edycja łódzka

Pod opieką św. Floriana

Uroczystość strażaków w Witowie

W niedzielę 14 lipca o godz. 16.00 we wsi Kłudzice (leżącej na terenie parafii Witów) odbyła się uroczystość przekazania sztandaru Ochotniczej Straży Pożarnej. Jednostka strażacka w tej wsi została założona w 1918 r. i do tej pory nie posiadała własnego sztandaru. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. polową sprawowaną przez proboszcza witowskiego i zarazem ojca duchownego dekanatu sulejowskiego, ks. Tadeusza Jędrzejaka. Uczestniczył także wikariusz, ks. Krzysztof Nalepa. W swej homilii celebrans podkreśli) prawdę, że ten dzień winien łączyć nie tylko strażaków, ale i społeczność całej wioski. Taki dzień ma pokazywać miłość i braterstwo międzyludzkie, gdyż ludzie nie mogą żyć obok siebie anonimowo, są wzajemnie od siebie zależni i sobie potrzebni. Widać to na przykładzie służby strażackiej, nieodzownej i bardzo pożytecznej.

Po wyznaniu wiary nastąpiło poświęcenie sztandaru, na którym widnieje napis: „Bogu i Ojczyźnie".

Po zakończonej Mszy św. podniesiono flagę państwową na maszt, odczytano referat okolicznościowy, przekazano poświęcony sztandar jednostce OSP w Kłudzicach, udekorowano zasłużonych strażaków i odbyła się defilada delegacji ochotniczych straży pożarnych, O doniosłości tego wydarzenia świadczyła duża ilość tych delegacji m.in. z Sulejowa, Przygłowa, Barkowic, Białej, Kałku, Uszczyna, Zalesić. Uczestniczyły władze gminne z burmistrzem sulejowskim oraz dwóch parlamentarzystów. Przez ten fakt impreza nie miała charakteru uroczystości parafialnej - zamkniętej, ale stała się świętem strażaków i ich sympatyków z całego regionu piotrkowskiego.

Ks. Krzysztof Nalepa