NIEDZIELA 32 / 2007- Edycja łódzka

Sanktuarium Matki Bożej Zwiastowania w Witowie

Niezwykłym skarbem zabytkowej ponorbertańskiej świątyni, położonej blisko Piotrkowa Trybunalskiego, jest otoczony od trzystu lat niezwykłym kultem obraz Matki Bożej Zwiastowania. Obraz ten już w 1735 roku uznany przez Kościół za słynący łaskami i ozdobiony srebrnymi sukienkami i koroną nadal jest otoczony czcią i modlitwą wiernych. Z inicjatywy ks. Proboszcza kan. Grzegorza Gogola dla przybywających pielgrzymów w ogrodzie parafialnym powstały ścieżki maryjne, droga krzyżowa, kapliczka Matki Bożej. Ostatnio powstała także sala refektarzowa dla pielgrzymów. W każdym 25 dniu miesiąca trwają modlitwy, w środy odbywa się Nowenna do Matki Bożej. Dzień rekoronacji cudownego obrazu Matki Bożej Zwiastowania, 25 marca 2007 roku, to jeden z najwspanialszych dni w ponad 800 letniej historii parafii. W tym dniu ks. abp Władysław Ziółek metropolita łódzki w obecności wielu kapłanów i wielkiej rzeszy wiernych nałożył wizerunkowi Matki Bożej nowe korony. Do witowskiej świątyni przybywają liczne grupy pielgrzymów z kraju a nawet zza granicy. Popularyzacji wiedzy o niezwykle bogatej historii parafii pomagają wydane historyczne opracowania jej dziejów i foldery. Wiele cennych informacji z historii i wydarzeń parafii zawiera bardzo bogata strona internetowa parafiawitow.netstrefa.com Kustoszem sanktuarium jest ks. kan. Grzegorz Gogol.

Ks. Waldemar Kulbat