NIEDZIELA 32/2009 - Edycja łódzka

Witów. Uroczystości w Sanktuarium Matki Bożej Zwiastowania

W niedzielę 19 lipca 2009 roku w Sanktuarium Matki Bożej Zwiastowania w Witowie odbyły się uroczystości odpustu  patronki parafii św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy.

Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył obchodzący jubileusz 50-lecia kapłaństwa ks. Kan. Kazimierz Ciosek, proboszcz par. pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Zelowie, niegdyś wieloletni proboszcz par. Witów; koncelebrowali: ks. red. Waldemar Kulbat, o. Mariusz Ratajczyk CP, prob. Parafii Matki Boskiej Bolesnej w Łodzi, obaj pochodzący z parafii witowskiej, oraz ks. Kan. Franciszek Dowleszewicz, proboszcz parafii Witów. Przybyli  kapłani dekanatu sulejowskiego na czele z dziekanem, ks. kan. Zygmuntem Czyżem. Uroczystość uświetniła asysta, młodzież oraz orkiestra parafialna

W homilii nawiązując do historii życia św. Małgorzaty, w którym zajaśniała ona cnotą niezłomnej wierności Bożemu prawu, dostojny Jubilat wskazał na aktualność jej świadectwa, tak potrzebnego w dzisiejszych czasach. Pomimo trudnych czasów wierzymy, że Chrystus, który jest Drogą, Prawdą i Życiem daje nam klucze życia wiecznego. Następnie celebrans na prośbę ks. proboszcza poświęcił ufundowaną przez grupę wiernych nową monstrancję. O. Mariusz Ratajczyk CP, przed laty uczestnik katechezy prowadzonej przez ks. Jubilata, wspominał jego niezwykły dar trafiania do serc katechizowanych dzieci i młodzieży,  serdeczność, pokorę i życzliwość. Także przedstawicielki parafialnych grup modlitewnych ofiarowały Jubilatowi wiązanki kwiatów i słowa wdzięczności.

Ks. Kan. Kazimierz Ciosek święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1959 roku. W latach 1959-1963 był wikariuszem parafii Zelów, Od 1963 do 1969 był wikariuszem par. Tuszyn. W 1969 został mianowany proboszczem par. Świny. 21 XII 1975 mianowany proboszczem w Witowie pełnił ten urząd do 9 II 1989 roku. Od tego czasu jest proboszczem par. w Zelowie. Mimo, iż posługa ks. kanonika Cioska miała miejsce w trudnym dla Kościoła okresie, zrealizował on wiele inicjatyw duszpasterskich i gospodarczych. Z najbardziej istotnych należy wspomnieć położenie blachy miedzianej oraz nowej więźby dachowej na kościele i budynku plebanii, montaż nowych drzwi dębowych w głównym wejściu, montaż nowych drzwi szklanych wewnątrz kościoła, instalacja nowych żyrandoli i kinkietów, naprawa tynków i malowanie zewnętrznej strony kościoła, prace konserwatorskie przy obrazie Matki Boskiej Zwiastowania, prace konserwatorskie prospektu chóru muzycznego, prace konserwatorskie obrazów ukazujących życie i męczeństwo św. Małgorzaty, odnowienie wnętrza cmentarnego kościoła św. Marcina i wiele, wiele innych prac. Serdeczne życzenia i gratulacje swojemu poprzednikowi oraz podziękowanie dla gości i uczestników uroczystości złożył proboszcz ks. Kan. Franciszek Dowleszewicz.

Procesja z Najświętszym Sakramentem oraz uroczysty hymn „Ciebie Boga wysławiamy” były wspaniałym końcowym akcentem uroczystości.

Tekst i foto: Ks. Waldemar Kulbat