NIEDZIELA 38/ 2005 - Edycja łódzka

Witów. Ku czci św. Augustyna

28 sierpnia, we wspomnienie Św. Augustyna, biskupa i doktora Kościoła, które w tym roku przypadło w ostatnia niedzielę sierpnia, odbył się kolejny odpust w parafii w Witowie. Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył, wygłosił kazanie i poprowadził procesję eucharystyczną dyrektor Caritas Archidiecezji Łódzkiej ksiądz Jacek Ambroszczyk. Proboszcz parafii – ks. kan. Grzegorz Gogol przywitał na wstępie Sumistę oraz księdza prałata Stanisława Sochę, byłego proboszcza Witowa ze swoim wikariuszem, księży dekanatu sulejowskiego wraz z księdzem dziekanem Zygmuntem Czyżem i przybyłych gości. Obecni byli przedstawiciele władz samorządowych Gminy Sulejów: burmistrz Stanisław Baryła, przewodniczący Rady Gminy Konstanty Ruciński, jak również wicestarosta powiatu bełchatowskiego Edward Olszewski. Na uroczystość przybyły także władze Wojskowej Organizacji “Strzelec” w Bełchatowie: starszy inspektor Józef Wodziński – dowódca południowego okręgu strzeleckiego oraz młodszy inspektor Antoni Owczarek – prezes Regionalnego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego w Bełchatowie. Kaznodzieja w okolicznościowym kazaniu przybliżył postać Św. Augustyna, Doktora Kościoła, wielkiego myśliciela i teologa, patrona wszystkich poszukujących Boga. Wspomniał także swoją pierwszą wizytę  Witowie, która miała miejsce w 1992 roku. Jakże wielkie zmiany dokonały się w ciągu ostatnich kilku lat. Jak bardzo wspaniały witowski kościół się odmienił, wypiękniał, dlatego ks. proboszczowi i wiernym należą się słowa podziwu i gratulacji. Suma odpustowa była bardzo uroczysta, przede wszystkim za sprawą licznej rzeszy wiernych i gości. Jak co roku przybyła pielgrzymka z Piotrkowa oraz wierni z okolicznych parafii. Przybyli także goście z Bełchatowa, którzy po komunii poprosili o głos. Wicestarosta bełchatowski w imieniu Kapituły Mundurowej im. Gen. Janusza Głuchowskiego ogłosił decyzję przyznania w podziękowaniu ks. kan. Grzegorzowi Gogolowi szabli gen. J. Głuchowskiego jako odznaczenia za propagowanie wartości wyznawanych przez Józefa Piłsudskiego, kultywowanie tradycji oręża i kawalerii polskiej oraz wartości patriotycznych, gdy pracował jako proboszcz w Łękawie.

Uroczystości zakończyła procesja eucharystyczna, którą uświetniła miejscowa orkiestra jak również licznie zebrana, bogata asysta. Za piękną uroczystość podziękowano Panu Bogu śpiewając hymn “Ciebie Boga wysławiamy”, po którym ksiądz proboszcz podziękował wszystkim uczestnikom liturgii.

Ks. Waldemar Kulbat,